به جوجه‌هایی فكر كنیم كه آخر پاییز باید شمردشان...!

آذر مهاجردر طول سال‌های اخیر كه توجه بیشتری به مدیریت شهری و نوع اداره امور شهرها را شاهدیم، شاید بهترین گزینه‌ها برای اداره شهرهای بزرگ به خصوص شهری چون تهران در این دوره بر مسند امور قرار گرفته‌اند، این را كارشناسان امر می‌گویند و برای اثبات ادعایشان به حضور فردی صاحب تجربه در مدیریت شهری بر مسند ریاست‌جمهوری كشور اشاره می‌كنند و به دست گرفتن سكان اداره پایتخت توسط مردی كه تجربه‌ای مثال‌زدنی در مدیریت كلان دارد، یا حضور وزیری كه بیشترین سابقه خدمتش به مسكن و شهرسازی و مسائل مرتبط برمی‌گردد، اشاره می‌كنند و اگر فرض را بر این بگذاریم كه این نوع انتخاب در سلسله مراتب به تمام مدیران سطوح پایین‌تر هم تسری می‌یابد و یافته، می‌توان این اعتقاد كارشناسان را پذیرفت و امیدوار بود تا گذشت زمان همه این ادعاها را ثابت كند.
قطعا نیازی هم نیست دوره ریاست‌جمهوری دكتر احمدی‌نژاد به پایان برسد یا شورای شهر، شهردار دیگری را انتخاب كند، مدتی كوتاه شاید به اندازه تمام شدن یك فصل كافی باشد تا نتیجه‌ای چنین قابل توجه مدیران و مسوولان در سمت‌های مرتبط را شاهد باشیم.
این ماجرای همیشگی خیلی از برنامه‌ها و طرح‌ها و پروژه‌ها است كه تا سال‌ها سرگردان بین سازمان‌ها، نهادها و ادارات مختلف در نوسان می‌مانند تا بالاخره یا گرد فراموشی بر آنها بنشیند یا كارایی‌شان را به خاطر تاخیر از دست بدهند و یا فی‌نفسه ارزش‌های ماهوی آنها زیر سوال برود. در اكثر موارد هم این سرگردانی‌ها ناشی از تصمیمات بدون هماهنگی یك نهاد مسوول است یا عدم آشنایی مدیران هر نهاد یا ارگانی با حوزه وظایف نهادها و ارگان‌های دیگر و در بسیاری موارد تداخل وظایف نهادها و سازمان‌هایی كه حوزه عملكردشان یكی است یا به هم نزدیك است، اما جنبش فعلی مدیران و وزیران مرتبط با امور شهری به خصوص مساله مسكن این امید را ایجاد می‌‌كند كه همه تصمیم‌گیری‌ها در تعامل بین همه این مدیران و وزرا اتخاذ شوند و طرح‌ها و برنامه‌های مصوب شده نیز با همكاری متقابل همه دست‌اندركاران امور به اجرا درآیند. تضادها و تناقض‌ها، به همكاری و منافع مشترك تبدیل شوند و شعارهای دولت جدید كه برگرفته از اهداف نظام جمهوری اسلامی است به ثمره برسد.
این امر محقق می‌شود زمانی كه این مدیران و وزرا و دست‌اندركاران به این مساله واقف باشند كه همه‌چیز در گرو تعامل بین آنها و حركت در راستای رسیدن به خواسته‌های مردم است.
خوشبختانه امروز مردم كشور ما نیز به نسبت به حقوق خود و نحوه درخواست آن آگاه شده‌اند و حركت‌های مردمی نیز در جهت خدمت‌طلبی است هرچند نه‌چندان كامل و آگاهانه اما مساله مهم اینجاست كه از حالت انفعال خارج شده‌ایم و این نكته برای مسوولین نیز كاملا محسوس شده است.
این همه را كه كنار هم بگذاریم و تحلیلی البته توام با مثبت‌اندیشی از شرایط فعلی داشته باشیم، می‌توانیم نه به آینده‌ای دور بلكه به همین روزهای آتی چشم بدوزیم و به جوجه‌هایی فكر كنیم كه آخر پاییز باید شمردشان. حتما مسوولین هم از خاطر نبرده‌اند كه آخر پاییز نزدیك است.


سایت خبری تحلیلی خبرامروز
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 12 تیر 1386    | توسط: مهران بایرامزاده    | طبقه بندی: مقالات،     | نظرات()