دكتر آرمین محسن دانشگر فارغ التحصیل دانشكده معماری وین – اتریش و دارای مدرك دكترای معماری و مدرس فعلی دانشكده معماری وین .و استاد مهمان در دانشكده های لندن – نیویورك و هنگ و كنگ.
دكتر رامین محسن دانشگر مهمان 2 روزه در شهر مشهد بود. شهری كه از فقر همیشگی سخنرانی هایی این چنینی به خاطر دوری از پایتخت نشینان رنج می برد. در روز اول حضور ایشان مهمان سازمانهای گردشگری و میراث فرهنگی بودند كه با پی گیری های فراوان ایشان مهمان چند ساعته دانشكده معماری آزاد مشهد بودند. در بدو ورود به دانشكده ایشان طالب دیدن پروژه هایی از نوع سایبر اسپیس در بین پروژه های دانشجویی بودند و بازدیدی كه از كارهای آرشیو دانشكده داشتند . عمده پروژه های مورد بازدید دكتر دانشگرپروژه های طرح 6 و طرح 7 دانشكده بود. سخنرانی و معرفی تعدادی از پروژه های دكتر دانشگر به سالن آمفی تاتر كشیده شد وماجرا ها آغاز شد.
متن زیر گزارشی هر چند كوتاه ولی در حد توان كامل در مورد سخنرایی های دكتر دانشگر است:
موضوع از یك خط ساده شد. همه می دانیم كه یك خط از بی نهایت نقطه تشكیل شده است . اما این نقاط چیست .؟كسی تا به حال توانسته یك نقطه را تعریف كند؟ بعد از بررسی های نقاط به یك نقطه می رسیم كه آن همان آفریدگار هستی است!! یعنی منشا نقاط – خط –سطح – صفحه – فرم و ..... خداست. وی مدعی بود كه به گوشه ای از این نور ازلی پی برده است . بعد به بیان چند نمونه كار پرداخت:

نمونه سقفهای طراحی شده بر روی خانه های شهر وین : به خاطر همانندی خانه های ساخته شده در 150 سال پیش( اولین پرواز برادران رایت) و خانه های ساخته شده جدید و به خاطر احترام به معماری گذشته شهر به طراحی سقفهایی برای خانه های جدید پرداخته شده است كه این همانندی را از بین ببرد. این سقفها در خانهای شهر وین به زودی به اتمام می رسند.


كارخانه كوكاكولا: به خاطر پرهیز از اضافه كردن عناصر الحاقی به بنا برای شاخص كردن ساختمان كوكاكولا استفاده از آیكن كوكاكولا به دی فرم كردن آن تحت نیروها و دیتاهایی به فرمی برای ساختمان كوكاكولا می رسیم كه نه تنها معماران بلكه افراد عادی نیز از این ساختمان تعبیر به ساختمان كوكاكولا می كنند.


پروژه سیتی سنتر تهران: به كارفرمایی شهرداری تهران ( یا شورای شهر) در تقاطع همت و رسالت.
ایده: قالیچه پرنده+ گرد باد ..... جذب كنندگی زیاد پروژه به خاطر ایده خاص آن و جذب توریستهای اروپایی و اعراب حاشیه خلیج فارس.


سفارت ایران در وین اتریش: استفاده از گره اسلامی نه به صورت مرسوم آن. و دی فرم كردن آن تحت نیروها و دیتاهایی خاص! و استفاده از آسمان باز در طرح.دكتر دانشگر درمورد اصول این نوع طراحی ها و روند طراحی های این چنینی هیچ توضیحی نداد و توضیح های تكمیلی را به دیدار بعدی خود با دانشجویان دانشكده معماری مشهد موكول كرد. البته به شرط اخذ یك پروژه كلان در شهر مشهد!!
دكتر دانشگر كامپیوتر را در ابتدا یك ابزار برای معماری خود می دانست. بعد به عنوان یك همكار و حالا كامپیوتر نقش اساسی در طراحی های آن دارد. به طوریكه كه اطلاعات و دیتاهای پردازش شده روند طراحی را برای دكتر دانشگر معرفی می كند.

دكتر دانشگر در جواب پرسشی كه چه شد با این سبك معماری به معماری در ایران علاقه مند شدید گفت: در جلسات سخنرانی در دانشكده های مختلف به ایرانی بودن خود تاكید می كنم. در آمریكا خبرنگاری پرسید آیا پروژه ای در ایران دارید؟؟ این پرسش مبدا حركت دكتر دانشگر در مورد كار و فعالیت در عرصه معماری ایران می شود كه با ارتباط با سفارت ایران در وین و سفر به تهران و ... ادامه می یابد.

دكتر دانشگر در جواب پرسشهای متعدد و زیاد دانشجویان درباره اصول این نوع معماری و شباهت آن با معماری ارگانیك ضعف و عدم تسلط كافی به زبان فارسی را بهانه ای برای جواب ندادن به سوالها یافت!! و جوابها را به دیدار چند ماه آینده موكول كرد.

در مجموع معلوم نشد این نوع معماری چه سرانجامی را دنبال میكند؟ نقش كامپیوتر در این بین چیست و نقش معمار كدام است؟ اما سوالهایی اساسی در ذهن دانشجویان باقی ماند كه اصول این نوع طراحی چیست ؟ چرا دكتر دانشگر از دادن جوابهای صریح به دانشجویان در باره این اصول طفره رفت ؟ شاید نداشتن پشتوانه مالی برای این نوع سخنرانی ها دلیل باشه برای عدم ارائه كامل مطالب كه به نظر نمی رسد چنین باشد. پس باید به اتنظار ملاقات بعدی نشست ؟ آیا چنین ملاقاتی در 2 ماه بعد صورت می گیرد ؟ خلاصه حرف و حدیث در مورد این سخنرانی بسیار زیاد است.
 در ادامه مقاله ای  از  بهرام هوشیار یوسفی
منبع : ارونا

شاید «فارسی» مستند ساز تلویزیونی و سازنده برنامه‌های پرطرفدار مهاجران در شبكه  1سیما، برنامه‌ای كه رویكرد عمده در آن معرفی ایرانی های موفق در آن سوی آبها بود، هرگز گمان نمی‌کرد به شدت مشغول تبلیغ ایده‌هایی است که هرچند توسط ایرانی‌الاصل ها توسعه یافته‌اند ولی در اصل دست پرورده بستری کاملا غیر ایرانی‌ هستند... .

در هنگام نگارش این خبر آرمین محسن دانشگر، فارغ التحصیل دانشكده معماری وین اتریش و دارای مدرك دكتری معماری و مدرس فعلی دانشكده معماری وین که پیش از این استاد میهمان در دانشكده های لندن، نیویورك و هنگ كنگ بوده، مهمان مدیران شهری، شهر بروجرد است و قرار است سه روز دیگر (شنبه سوم دیماه) در تالار وزارت کشور پیرامون شهر های دیجیتالی و ایده‌های خود در این عرصه سخنرانی کند؛ مراسمی که به صورت گسترده از مهندسان مشاور و مدیران شهری برای حضور در آن دعوت به عمل آمده است.


همه امیدوارند که اتفاق اوایل سال جاری در سخنرانی دانشگاه آزاد مشهد برای وی اتفاق افتاد و می‌توان آن را اعتراض گسترده دانشجویان به نظریات وی نامید، در این مراسم تکرار نشود، هرچند دانشگر نیز این‌بار بسیار با تجربه تر شده و پیش‌بینی می‌شود تندروی های گذشته را تکرار نکند.
دانشگر که هنوز نتوانسته نظر شورای شهر تهران را برای ساخت مركزی برای پایتخت (طرحی موسوم به قالیچه پرنده) در اراضی عباس آباد را جلب كند، ظاهرا در مورد متقاعد کردن مدیران بروجردی برای پذیرش طرح
بلندپروازانه‌اش برای میدان معظم آیت الله بروجردی (ره) و طرح بهسازی امام زاده جعفر در بروجرد، موفق بوده است، هرچند این طرح‌ها از نظر مالی نتوانسته او را راضی کند و ارقام قرارداد ها و پیش پرداخت ها با توجه به اینکه دانشگر مایل است با قیمت‌های جهانی کار کند، تنها در صورتی قابل قبول است که طرح‌های اینچنینی تنها شروع مجموعه‌ای از قراردادها برای دانشگر در ایران باشد!

طرح زیرزمین بسیار لوکس اقامتگاه سفیر ایران در وین (سید محسن نبوی)، دوست نزدیک وزیر امور خارجه دولت احمدی نژاد، که یک مجموعه سونا و استخر و ورزشگاه است، دانشگر را که با مدیران دولت جدید ارتباط نزدیکی دارد، هر چه بیشتر مورد توجه دولتمردان مدعو این سفارت قرار داده و شهرت او را دهان به دهان بین آنها پیچانده است.
شاید نکته طنزآمیز در ارائه های رایانه‌ای آثار وی حضور تصاویری تزیینی از شتر در میان طرح‌هایی بسیار مدرن است! هر چند مدت هاست از شتر در تهران خبری نیست و البته بعضی چشم ها نیز به ندیدن شتر عادت کرده‌اند...!

سایت خبری تحلیلی خبرامروز
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 10 مهر 1386    | توسط: مهران بایرامزاده    | طبقه بندی: عمومی،     | نظرات()